Role e-commerce v maloobchodu

napsala Lenka Matthews

E-commerce je jedním z „horkých“ témat, o nichž se diskutuje téměř na každé maloobchodní konferenci nebo setkání odborníků, a to zcela oprávněně s ohledem na nárůst online prodeje, který vzrostl z 51 milionů v roce 2012 na 98 milionů na konci roku 2016 a očekává se složená roční míra růstu ve výši 9,61 % do roku 2020.

Turnover in Czech E-commerce since 2012Obrat české e-commerce od roku 2012 (zdroj: APEK, Heureka, 2017)

Jsem přesvědčena, že e-commerce není pro maloobchodníky rizikem či hrozbou, ale naopak jedním z dalších kanálů pro prodej, který mohou využít, aby oslovili potenciální skupinu zákazníků a využili tak rekordně vysokou důvěru spotřebitelů a kupní sílu.

Chytří a úspěšní prodejci umí kombinovat několik kanálů a nabízejí zákazníkům větší výběr, respektive dostupnost jejich zboží či služeb, a jejich strategie zohledňuje koncept a pozici značky na trhu, ať již stávající, či cílovou. Předpokladem je však schopnost prodejce si zodpovědět otázky týkající se postavení značky na trhu, znalost svých zákazníků (stávajících či potenciálních), a možnosti, jak je ideálně oslovit. 

Každý prodejní kanál má své výhody. Pro on-line je charakteristický snadný přístup 24/7, snadný nákup na pár kliknutí v kombinaci s novým nákupním zážitkem. Na druhou stranu, výhodou kamenných obchodů je možnost vynikajících osobních služeb, okamžité možnosti přímé komunikace se zákazníkem, možnost nabídky dalších produktů či služeb. V České republice jsou obchody otevřeny zpravidla od devíti do devíti, od pondělí do neděle. Využití více než jednoho kanálu může pomoci maloobchodníkům zvýšit obrat a jejich konkurenční výhodu.

Využití více než jednoho kanálu může pomoci maloobchodníkům zvýšit obrat a jejich konkurenční výhodu.

V posledních letech se v maloobchodě ukazuje, že ačkoli on-line prodeje a jejich význam v rámci maloobchodu rostou, maloobchodníci, kteří původně prodávali pouze on-line (Alza, Zoot, Mall), otevírají postupně kamenné provozovny, aby se staly dostupnějšími a oslovily více zákazníků.

ZOOT výdejna radostiVýdejna radosti ZOOT.cz

Čeští zákazníci, podporovaní silným růstem HDP a nejnižšími sazbami nezaměstnanosti od listopadu 2008 (míra nezaměstnanosti v České republice klesla v květnu roku 2017 na 4,1 % z 5,40 % před rokem), jsou ochotni utrácet více peněz. Očekávají pestrost, bohatou nabídku a vysokou kvalitu výrobků a služeb.