Trendy v segmentu občerstvení a nápojů v rámci obchodních center

napsala Lenka Matthews

Trendy a nákupní zvyklosti západoevropských zákazníků přicházejí do České republiky zpravidla s několikaletým zpožděním, ale přicházejí. To platí taktéž pro food-courty v rámci obchodních center, které hrají stále důležitější roli.

Nová role obchodních center

Hlavním důvodem je změna vnímání funkce obchodních center. Stávají se součástí komunity ve městech a regionech a zákazníci v nich tráví stále více času. K rostoucímu trendu výdajů se přidává i další aspekt, kterým je ochota zákazníků více utrácet za kvalitní jídlo, občerstvení a také to, že jedí stále častěji venku, mimo domov. 

Když JLL před pár lety ve Velké Británii zveřejnila své analýzy a předpovědi o podílu segmentu food-court a občerstvení, byl to nejprve šok jak pro experty z řad zkušených maloobchodníků, tak i pro týmy ze strany správy nákupních center a pronajímatelů. Zpráva předpovídala, že nákupní centra v Evropě budou do deseti let nabízet až do 20 % své plochy pro food-court a občerstvení. Zpráva dále uváděla, že rozvinutých zemích nedojde k dramatickému skoku. Například ve Velké Británii se od roku 2015 zdvojnásobil počet food-cortů na 15 % v průměru. Ve velkých regionálních centrech je to již 20 %.

VEGG-GONový koncept Vegg-Go se rozšiřuje do nákupních center po celé České republice

Důvody pro expanzi segmentu food-courts, které podporují developeři i správci nemovitostí, jsou zřejmé: návštěvníci food-courtů v obchodních centrech utrácejí o 18 % více a tráví v centrech o půl hodiny déle. Základní a rozhodně nezanedbatelnou skutečností je, že kvalitní občerstvení se stává častým důvodem, proč zákazníci opakovaně navštěvují nákupní centra.

Podívejte se, jak aplikujeme tyto znalosti v našich projektech