Význam občerstvení, food-court v obchodním centru

napsala Lenka Matthews

Ze zkušeností a komunikace s nájemci, kteří provozují food-court koncepty vím, že očekávání a poptávka zákazníků neustále stoupá. Dokonce i zákazníci klasického rychlého občerstvení vyžadují stále kvalitnější koncepty, od čerstvosti a kvality potravin přes vybavení a osvětlení prostoru až po příslušenství a zeleň. V neposlední řadě je pro ně zásadní zákaznický servis, čistota či nabídka jídel pro vegetariány, vegany nebo celiaky.

Chtěla bych se podělit o dva konkrétní příklady z ostravského a královéhradeckého regionu, kde jsem zodpovědná za pronájem obchodních center Forum Nová Karolina a Futurum Hradec Králové.

Forum Nová Karolina. V roce 2015 jsme v rámci nové strategie pronájmů začali pracovat s novými koncepty pro food court, abychom rozšířili nabídku o zajímavé koncepty. Plocha vyčleněná pro food-court vzrostla meziročně zhruba o 25 % na 8,2% GLA na jaře roku 2017.

Nové koncepty táhnou

Zavedené food-court koncepty, které zároveň pružně reagují na specifičnost místní poptávky, jsou tradičně úspěšné. Patří mezi ně mezinárodní McDonald’s, KFC nebo český koncept Bageterie Boulevard, restaurace Pizza Coloseum a Kaskáda. V rámci změn jsme představili nové koncepty jako veganské bistro Vegg-Go nebo UGO Salaterii, jejíchž pilotní projekt v Ostravě na ploše 328 m2 si získal obrovskou pozornost jak zákazníků, tak lidí z branže.

UGO salaterie Forum Nová KarolínaUGO Salaterie (foto: Forum Nová Karolina)

Futurum Hradec Králové jsme převzali do správy na jaře roku 2015. Naším hlavním úkolem pro toto oblíbené a navštěvované centrum je především neustálé zlepšování mixu nájemců a představení nových a populárních značek. Jedním ze segmentů, na které se intenzivně zaměřujeme, je občerstvení. Domnívám se, že meziroční nárůst prodeje ve Futurum je taktéž důsledkem vylepšené nabídky food-courtu.

Zákazníci nyní mohou vybírat mezi českou restaurací Kaskáda, asijskou kuchyní, fast-foody KFC, McDonald’s, Bageterie Boulevard a také řadou provozoven se zdravou výživou, jako jsou UGO Salaterie, Fruitisimo nebo Vegg-Go. Jsem nadšená, že se nám nově podařilo získat i velmi úspěšný kavárenský koncept Starbucks Coffee, který tak poprvé otevře kavárnu v regionu. Otevření je plánované na podzim 2017.

    
Nový koncept Vegg-Go (foto: veganrepublic.cz)

Z mého pohledu je food-court jedním z klíčových aspektů odlišení jednotlivých obchodních center a možnou konkurenční výhodou. Na jejich zlepšování a zdokonalování neustále pracujeme. Z praxe mohu potvrdit, že je to dlouhodobý a poměrně náročný proces. A to hned z několika důvodů. Restaurační koncepty jsou finančně, ale i provozně mnohem náročnější. Včetně důrazu a očekávání zákazníků na špičkovou kvalitu a prvotřídní zákaznický servis. I toto jsou důvody, proč nám nové koncepty v České republice stále chybí a proč má západní Evropa v tomto ohledu před námi náskok. Na druhou stranu je v tomto segmentu právě díky tomu stále prostor pro nově příchozí.

    
wagamama a L’Osteria (foto: Instagram)

Máme se na co těšit

Měla jsem možnost zúčastnit se 2. mezinárodní food konference v Berlíně. Během zajímavých prezentací jak ze strany pronajímatelů, tak nájemců zaznívaly shodné či podobné názory o vývoji a významu segmentu v rámci nákupních center, ale i hlavních nákupních destinací. Dobrou zprávou na závěr je, že se můžeme těšit na nové koncepty, které zvažují v blízké době vstup na český trh. Například Vapiano (otevření prvních dvou restaurací do konce roku 2017), wagamama, Five Guys nebo L’Osteria.